Te szoktál nyújtó gyakorlatokat végezni edzés után vagy csak a hétköznapokban? És a kutyáddal végzel ilyen feladatokat egy intenzív mozgás, nagy túra után vagy csak az egészségének megőrzése érdekében?
-Ha már tudod, hogy miért van szükség rá és alkalmazod is magadon, belegondoltál már hogy a kutyád esetében is ugyanolyan fontos és hasznos dolog?
-Ha pedig nem, akkor a saját magad és kutyád egészséges mozgásának megőrzése érdekében olvasd tovább!
A hétköznapi tevékenységeink (takarítás, hajolás, kertészkedés stb.) vagy a huzamosabb ideig egy (rossz) testtartásban végzett munka (pl. irodai ülőmunka, vezetés) egyoldalúan dolgoztatják az izmainkat. Egyes izomcsoportok emiatt megfeszülnek, emiatt később rövidülni fognak, sérül a rugalmasságuk! Ha ezt engedjük idővel az ízületi mozgástartomány is csökkeni fog és ennek tartós fennállása esetén ízületi kontraktúrák alakulhatnak ki. A kutyáknál is megfigyelhetjük ezt a jelenséget. A (nagy) városi kutyák életvitele ma már sokkal egysíkúbb, mint elődeiké: nem végeznek annyi és olyan fajta aktív izommunkát, ezért az izomegyensúly náluk is felbomlik.
Akik rendszeresen sportolnak vagy sportkutyákkal dolgoznak tudhatják, hogy az edzésnek egy része csak az izomerősítés. Egy jól összeállított edzéstervben éppolyan fontos szerepet kap az izmok, ízületek bemelegítése és a levezetés, nyújtás is! Például a nem megfelelő izomhosszal rendelkező (megrövidült, túlfeszült) izom kevésbé hatékonyan tud erőt kifejteni, mint az optimális hosszússágú izomrostokkal bíró! A nyújtás javítja a vérkeringést, serkenti az anyagcserét- így gyorsítja a káros salakanyagok elszállítását-, visszaadja és növeli az izmok rugalmasságát, ezáltal az ellenállóképességüket is sérülésekkel szemben. Emellett segít az ízületek mozgásterjedelmének megőrzésében és növelésében, valamint a már kialakult kontraktúrák oldásában egyaránt. A nyújtásnak több fajtáját tudjuk megkülönböztetni: vannak aktív és passzív technikák, dinamikus és statikus formái, eszközzel vagy anélkül végzendők, sőt ma már egészen új módszerekkel is találkozhatunk, mint pl. a fascia (izompólya) nyújtás. A különböző fajta nyújtások alkalmazása is eltérő: statikus nyújtást soha nem végzünk az edzés elején a még merev, hideg izmokon (ahogy hideg időben sem feltétlen javasolt). Az aktív, dinamikus és fokozatosan egyre nagyobb amplitúdóval végrehajtott nyújtó gyakorlarok viszont kiválóan alkalmasak akár bemelegítésre is! A passzív nyújtások kivitelezéséhez sokszor terapeutára is szükség van pl. egy adott testhelyzet megtartása miatt.
Érdemes szakember, kutya fizioterapeuta segítséget kérni a mi magunk és kedvencünk egészségének megőrzése érdekében! A gyakorlatok egy része könnyen elsajátítható, így otthon is végezhetők és jó móka lehet a kutyusunkkal együtt tenni mindkettőnk egészséges mozgásáért. Kezdetben azonban jó, ha egy szakértő irányításával és felügyelete alatt tanuljuk meg a feladatokat!