Hidroterápia vagy gyógytorna?

Sokszor merül fel kérdésként a hozzánk járó gazdiktól, hogy egyik kutya miért a víz alatti futószalagon dolgozik, ameddig a másik talajon vagy különféle stabil és instabil eszközökön tornázik. Fontos tisztázni, hogy egyik kezelés sem jobb vagy rosszabb a másiknál! Az állapotfelmérésről már szó esett, hogy miért nélkülözhetetlen a fizioterapeuták számára. A kórelőzmény és az aktuális mozgásszervi állapot határozza meg minden esetben a kezelési célt és az ennek megvalósítására szolgáló terápiás tervet. A terápiás terv pedig azokat az eljárásokat és eszközöket tartalmazza -ide soroljuk a vízben vagy szárazon végzett tornát is-, amelyek a legnagyobb mértékben szolgálják a páciensek egészségét és gyógyulását!

Amikor eldöntjük melyik kezelési formát választjuk számos tényezőt veszünk figyelmbe. Ilyen szempontok többek közt a fájdalom nagysága, a sántaság mértéke, az izomerő, a járáskép, az egyensúly és mozgáskoordáció, a testsúly és sok esetben a kutya temperamentuma és motiválhatósága. Előfordulhat az is, hogy az aktív gyógytornát elkezdve egy bizonyos idő után átváltunk hidroterápiára vagy éppen fordítva. Minden kutya máshogy reagál az egyes kezelési formákra és a terápiás terv is módosulhat időközben (pl. egy nem várt sérülés, műtét, állapotváltozás miatt). Ilyenkor mérlegelünk és az új aktuális állapot függvényében alakítjuk át a kezelést.

Nézzünk meg néhány példát erre!

– Ha egy hozzánk érkező kutyának akkora fájdalma van, hogy nem teszi le a lábát a talajra (helyette három lábon ugrál), akkor felhasználhatjuk a víz felhajtóerejét, csökkentve ezáltal a testsúlyt, a hidrosztatikai nyomást és a víz hőmérsékletét (a feszes izomtónus oldására), hogy könnyebbé és fájdalom mentesebbé tegyük a lábhasználat tanulását. 

– Ugyanakkor egy minimális sántaságot mutató, aránylag jól izmolt kutya számára hatékonyabb kezelési mód lehet az önmagában vagy más terápiás eszközökkel kiegészített szárazon végzett aktív gyógytorna. A gravitációval szemben végzett izomerősítő és egyéb gyakorlatok az ő esetében eredményesebbek lehetnek és gyorsabb funkció javulást érhetünk el vele. 

– Egy egyensúly-, és mozgáskoordinációs probléma esetében alkalmazhatjuk a hidroterápiát a járás segítésére, könnyítésére, de adott esetben nehezíthetjük is azt. Mindez függ a víz magasságától, a futószalag sebességétől és irányától, a vízben elvégzett gyakorlatoktól.

Összegezve az egyik kezelési mód sem jobb a másiknál, mindkettőnek megvan a maga szerepe a rehabilitációban.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.