Életmódbeli tanácsok gerinc problémákra hajlamos fajtáknál vagy már kialakult degeneratív gerincelváltozások esetén

Egyes kutyafajtáknál- tacskó, basset hound, corgi, francia bulldog, németjuhász kutya- testfelépítésük, valamint a genetikai és környezeti tényezők összeségéből fakadóan gyakrabban alakulnak ki gerincbetegségek. Tudatos kutya tulajdonosként te is sokat tehetsz érte, hogy megelőzd ezen betegségek kialakulását vagy a már meglévő problémák súlyosbodását! 

Mire érdemes odafigyelni?

-Kerüld velük a lépcsőzést! Egy hosszú testű, de rövid lábú fajtánál hatalmas terhelés nehezedik ilyenkor a gerincoszlopra! 

-Ne engedd magasról leugrani, autóba be- és kiugrani! Kis testű kutyánál a has és mellkas alatt alátámasztva érdemes őket be- és kiemelni, nagyobb testű, nehezebb kutyánál pedig nagy segítség lehet a kutya rámpa. A rámpa esetén is van szintkülönbség, de fontos, hogy nem lépcsőzetes, így a gerinc vonala nem törik meg! 

-Ha már megjelent gerinc fájdalom, tudomásunk van degeneratív gerincelváltozásról vagy akár műtéten is átesett a kutya az alábbi tanácsokat is érdemes fontolóra venni!

– Kerüljük a hirtelen irányváltoztatással járó mozgásokat (pl. gyors szlalomozás), a gerincoszlopot terhelő nagyfokú oldalirányú és rotációs (csavaró) mozdulatokat (pl. kötélhúzós játékok)!

-Az egyes kutyás sportágakban (agility, flyball) nagy terhelésnek van kitéve többek között a gerincoszlop is. Ha aktívan sportolsz kutyáddal szükséges lehet kiegészítésként a fizioterápiára!

-Akár egészséges, akár gerincbántalmakkal küzdő kutyáról beszélünk a fizioterápiának számos előnye van. Csökkentheti a fájdalmat, megtarthatja vagy visszanyerhető vele a gerinc mobilitása, rugalmassága, megerősítheti a törzsizomzatot, fejlesztheti az egyensúlyt és mozgáskoordinációt stb. 

-A fizioterápián átbeszélt és a terapeuta vezetésével elsajátított gyakorlatokakkal a kutyatulajdonosok is hozzásegíthetik kedvencüket a gerinc egészségnek megőrzéséhez!