A fizioterápia a természet energiáival való gyógyítást jelenti.
Ma már az állatok számára is elérhetőek, az emberek esetében oly természetesen alkalmazott eszközök mint a fizioterápia, fizikoterápia, masszázs, gyógytorna, elektroterápia, mágneses tér kezelés, hidroterápia.
Az elsődleges cél minden esetben a fájdalom csillapítása, azt követően a mobilizáció folyamata következik, amely visszavezeti az állatot a mozgás és az egészség világába. A rehabilitáció időtartama változó, de általánosságban elmondható, hogy a teljes gyógyulás hetekig, akár hónapokig is eltarthat a probléma súlyosságától függően.
Az alkalmazható módszerek rendkívül sokszínűek: a vezetett, passzív tornától az aktív mozgásig, a masszázsig, a mágnesterápiától a hidroterápiáig számos lehetőség áll a rendelkezésünkre. A fizioterapeuta dolga az állapotfelmérés, majd terápiás terv felállítása és az állatok kezelése. Ezen felül megtanítja a gazdikat néhány egyszerű gyakorlat végrehajtására, mellyel otthon segíthetik az alkalmazott terápia eredményességét.
Fontos tudni azonban, hogy a fizioterápiás kezelés csak állatorvosi diagnózis megléte és a kezelőorvossal való folyamatos kapcsolattartás mellett lehet igazán eredményes, hisz az állatorvosi gyógyító munka kiegészítése a feladatunk. Éppen ezért az első alkalommal mindig hozzák magukkal az állatorvosi kezelőlapokat, leleteket.
A terápia rövid- és hosszú távú célok összességéből áll. A rehabilitáció időtartama változó, de általánosságban elmondható, hogy a teljes gyógyulás hetekig, akár hónapokig is eltarthat a probléma súlyosságától függően. A műtétet követően a lehető leghamarabb találkozunk a betegekkel (nagyon fontos a korai rehabilitáció megkezdése) és a teljes gyógyulásig segítjük őket, hiszen az állapotuk javulásával a terápiás tervet is folyamatosan módosítjuk.
Egy foglalkozás ideje általában 40-50 perc.
A fizioterápia hasznos lehet a következő esetekben:
- Ortopédiai elváltozások, traumák, műtéteket követően:
törések, ficamok - Neurológiai megbetegedések, bénulás esetén:
porckorongsérv, cauda equina szindróma, gerincet érintő problémák, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció, perifériás idegsérülések - Ízületeket érintő problémák
artrózis, patellaficam, teljes- és részleges kereszteződő szalagszakadás, ízületi diszpláziák (csípő diszplázia, könyök diszplázia, …), perthes kór, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció - Izom-, ínbetegségek:
húzódás, ín gyulladás, izom-, ínszakadások, kontraktúrás elváltozások, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció - Megelőzés
- Mobilizáció
- Fájdalomcsillapítás:
különböző eredetű sántaságok esetén - Időskori problémák
- Komoly fizikai igénybevétel esetén:
sportoló, dolgozó kutyák - Optimális testsúly elérése, megtartása
- Kondíció, fizikai teljesítőképesség növelése
- Sport-, munkakutyák keresztedzése
A sikeres terápia feltétele az állatorvosi diagnózis megléte.
Módszerek, eszközök:
- TERMOTERÁPIA
A fizioterápiában a hő hatására adott biológiai válasz alapján választjuk ki a megfelelő kezelést. A meleg hatásai: véráramlás növekedése, kötőszöveti fellazulás, izomtónus csökkenése, idegek vezetőképességének fokozódása, fájdalomcsillapítás. A hideg (0 fokos, illetve annál hidegebb hőmérséklet) hatásai: véráramlás lassulása, kötőszövet rugalmasságának csökkenése, izomszövet tónusának növekedése, rugalmasságának csökkenése, idegszövet vezetőképességének csökkenése, fájdalomcsillapítás. - MECHANOTERÁPIA
- GYÓGYTORNA, KUTYA-FITNESS
Asszisztált mozgások, stabilizációs gyakorlatok, aktív mozgás (eszközök segítségével is) - MASSZÁZSKEZELÉS
Fájdalomcsillapítás, izomcsomók oldása, izomtónus befolyásolása, lazítás, letapadások, contractura megszüntetése, izom aktivitás elősegítése, stresszoldás - PASSZÍV MOBILIZÁCIÓ
Serkenti az ízületi nedv termelését, fokozza a vérkeringést, megőrzi az ízületek rugalmasságát inaktivitás esetén, lassítja az izmok sorvadását, megakadályozza az izmok, inak rövidülését és a letapadások keletkezését. - MANUÁLTERÁPIA
Fájdalomcsillapító hatású kezelés. - NYÚJTÁS (stretching)
Izomfeszülés, izomrövidülés, contractura és az izmok túlerőltetése esetén alkalmazzuk. - TENS KEZELÉS (transcutaneous electrical nerve stimulation)
Helyi és szegmentális fájdalomcsillapításra, illetve az izmok direkt vagy indirekt ingerlésére alkalmas. - MÁGNESES TÉR KEZELÉS (BEMER készülék)
Fájdalomcsillapítás, idegszövet, kötőszövet és hámszövet gyorsabb regenerációja, csontgyógyulás elősegítése. Használata javasolt: pl. enyhébb porckorongsérv, súlyos esetekben a műtét utáni rehabilitáció részeként, perifériás idegsérüléseknél, illetve csontgyógyulási problémák előfordulásakor. - NYIROKÉRMASSZÁZS
- FOTOTERÁPIA
- BIOPTRON LÁMPA
Bőrsérülések, műtét utáni hegek kezelésére. - HIDROTERÁPIA (víz alatti futószalag)
A hidroterápia a víz terápiás célokra történő felhasználását jelenti. A fizioterápia egyéb módszereihez hasonlóan rendkívül hasznos a műtéteket követő rehabilitációban, mozgásszervi-, neurológiai problémák kezelésében, alkalmazásával gyorsabb és teljesebb gyógyulás érhető el. A betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik, segít elérni és fenntartani a jó fizikális kondíciót. Az úsztatáson kívül végezhetünk kádban: masszázst, passzív mozgatást, asszisztált- és aktív gyakorlatokat is.